Jak pracować, gdy własny czworonóg posiada babeszjozę?

20 września 2018 Off By Ania Kaczmarek

Babeszjoza u pieska – znaki i podstawy dolegliwości, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza stanowi nierzadko powstającą u psiaków dolegliwością odkleszczową. Gdy więc zdarza nam się prowadzić naszego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy znać jak zbadać jej objawy. Prędko rozpoznana babeszjoza staje się realna do gruntownego uzdrowienia. Niestety nie hospitalizowana potrafi doprowadzić zaś do śmierci psiaka.

Okoliczności i także zwiastuny przypadłości

Babeszjoza zagraża psom w dowolnym wieku, ale mocno podatne są czworonogi niedojrzałe, które posiadają poniżej 8-go miesiąca życia. Powiększone ryzyko zainfekowania się dotyczy dodatkowo piesków odmian: greyhound plus pitbull. Choroba owa zwana jest również piroplazmozą i zagraża naszym czworonogim przyjaciołom nie wyłącznie podczas sezonu letniego. Jeśli temperatura na polu przekracza 5 stopni Celsjusza, czworonóg może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Powszechnie wszak do zarażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi pieska i dodatkowo pozostanie w nim dłużej aniżeli dzień, infekcja pozostaje przesłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się upowszechniać. W trakcie trwania tegoż mechanizmu niejednokrotnie dochodzi do krytycznych stanów zapalnych ważnych organów. Wynika to z walki układu immunologicznego z rzęsistkiem wywołującym babeszjozę, tudzież z utraty czerwonych krwinek. Zasadnicze przejawy przypadłości pojawić się mogą wówczas po prawie 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi sygnałami nie leczonej dolegliwości mogą być takie kłopoty jak: zwiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli ponadto dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zakłóceniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, oraz nieodwołalnie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
legowiska dla psów najtaniej w https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najskuteczniej zlokalizować babeszjozę poprzez wykonanie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać pewność co do określenia. W poszczególnych przypadkach pasożyty umieją nie być od razu wyraziste i dodatkowo obowiązkowe jest uzyskanie większej ilości próbek krwi plus wykonanie kolejnych badań.

Babeszjoza u czworonoga: w jaki sposób działać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie łatwe. Niestety nie istnieje bowiem jedyny środek, który z prostotą zwyciężył tę wadę. Działanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, medykamentów przeciwko pierwotniakom, oraz sterydów. Nadarza się jeszcze, że w wyniku utraty czerwonych krwinek nieodzowna jest transfuzja krwi. Kurowanie trwa od paru dni do choćby paru tygodni. Najstosowniejsze prognozowania są wówczas, jak choroba pozostanie zdiagnozowana jeszcze nim dojdzie do ostrego ubytku czerwonych krwinek.