Wsio, co musisz wiedzieć o zabawkach dla kotów

26 września 2018 Off By Ania Kaczmarek

Drapak dla kota – czemu jest potrzebny?

Przypuszczalnie każdy chociaż raz dostrzegł kota, który wyciągniętymi łapami drapie jakiś przedmiot. W domu przeważnie ofiarą pada kanapa, fotel, drewniany mebel, i choćby dywan. Stwierdzamy wówczas często, że kot „ostrzy szpony”.

Drapanie to jedna spośród codziennych czynności, jaką musi robić każdy młody kotek A nie chodzi tutaj bynajmniej o ostrzenie pazurów, gdyż pazury każdy kotek ma niesłychanie ostre. Poduszeczki na łapach emitują zapach, którym kotek oznacza swoje terytorium. Pozostawia też ślady szponów na przedmiotach, także w charakterze zawiadomienia, iż to jego teren. Gdy kotek wcale nie zajmuje się drapaniem, jest to wówczas dla nas sygnał, iż coś mu doskwiera. Drapak dla kota postawiony w domu umożliwi zachować przed uszkodzeniem nasze meble.
kup zabawkę dla kota zobacz sklep zoologiczny

Drapaki dla pupila dostarczają naszym kotkom komfort, są wielce przydatne szczególnie kotom żyjącym trwale w pomieszczeniu.

Drapak dla kota przydaje się także do gimnastyki. Pupil rozpręża mięśnie, natomiast na znacznie poszerzonych drapakach ma okazję do mocno trudnych rozrywek. Odpowiednio jest jak najprędzej przyzwyczaić kotka do drapaka, by ochronić przed podrapaniem stołki lub leżankę.

Gdzie ustawić drapak dla kota?

Zwykle koty drapią przedmioty w miejscu, gdzie regularnie przebywają właściciele, więc ofiarą może paść leżanka w salonie. Kotki kochają też oznaczać własne otoczenie koło drzwi wejściowych, gdzie spodziewają się napotkać jakiekolwiek obce zwierzę, na przykład wyjątkowego kotka.

Najlepiej jest ustawić drapak dla kota tam, gdzie spostrzegliśmy naszego kota drapiącego. Drapaki dla kotów, choćby najidealniejsze, postawione w fatalnym miejscu będą stały puste.
Jaki drapak dla kota zakupić?
W sprzedaży są dostępne różne typy drapaków dla kotów.

Drapak może mieć formę dywanika z sizalu, który jest niepodatny na zniszczenia a może służyć kotom jak odpowiednie pole do drzemki. Jest to wówczas najskromniejsza wersja, kosztuje kilkadziesiąt złotych. Znane są ponadto drapaki dla kotów w formie drewnianego palika, ustawionego na płytce pionowo lub skośnie, owiniętego dzianiną. Takie drapaki można zakupić w cenach od stu złotych do choćby kilku tysięcy złotych, gdy są bardziej rozszerzone, ekskluzywne, zaopatrzone w siedziska, budki, hamaki, zabawki. Drapak dla kota może stać na posadzce albo być przyczepiony do ściany, oraz nawet do sufitu.

Drapak powinien być dopasowany do wielkości kota. Zazwyczaj drapaki dla kotów są w kilku różnych wymiarach. W sprzedaży są zarówno dostępne drapaki dla kotów i dla hodowli, i także drapaki wodoszczelne, przeznaczone do stawiania na zewnątrz, do wolier czy na balkony.

Na rynku typy drapaków dla kotów jest nadzwyczaj obszerna, mają one najróżniejsze rozmiary, mają różne funkcje oraz akcesoria. Wybierając drapak dla kota, kierujmy się po prostu naszym stylem także upodobaniami pupila. Jeżeli pupil uwielbia dużo spać, dajmy mu drapak – dywanik albo fotel, jeżeli jest aktywny i dodatkowo kocha skakać, zapewne ucieszy się z drapaka z huśtawką powieszonego u sufitu.